Publikacje

Wielu rodziców czuje się zaniepokojonych, jeżeli ich dziecko nie rozwija się „normalnie”. W trakcie badań profilaktycznych dzieci ocenia się według przyjętych przeciętnych skali wzrostu i umiejętności. Czy dziecko rozwija się odpowiednio do swego wieku i czy nie odbiega od ustalonych norm statystycznych? Do pewnego stopnia porównanie takie ma oczywiście sens. Przy jego po mocy pediatrzy mogą na przykład odróżnić dzieci zdrowe od chorych (i oczywiście wymagających zastosowania określonej terapii). U wielu rodziców powstają obawy, jeżeli tylko wystąpi nawet niewielkie odchylenie od normy. Każde dziecko rozwija się bowiem tak szybko, jak potrafi.

Każde dziecko rozwija się najszybciej jak potrafi – sleepee.pl

Nie ma fizjologicznego powodu, dla którego wczesne wprowadzenie pokarmów stałych pomogłoby dziecku zasnąć. Po pierwsze, dzieci (po pierwszych kilku tygodniach) nie budzą się w nocy tylko dlatego, że są głodne. Tak jak dorośli, budzą się, bo jest im zimno, jest im niewygodnie lub po prostu chcą komfortu. Różnica polega na tym, że nie zawsze mogą się uspokoić z powrotem do snu.

Rozszerzanie diety, a sen – sleepee.pl

Samoregulacja to podejście, dzięki któremu można zapewnić nie tylko właściwe zachowanie tu i teraz, ale też zainwestować trud w dobrą przyszłość: odporność na stres, zdrowie psychiczne, zdrowe poczucie wartości i umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie życie.

Self – Reg maluchów – sleepee.pl

Oprócz jedzenia i picia, spanie jest kluczową potrzebą Twojego malucha. Dzieci, które korzystają z popołudniowej drzemki mają szybsze tempo wzrostu i rozwoju w porównaniu do tych, które z niej zrezygnowały. Ogólnie rzecz biorąc, maluch potrzebuje około dwunastu godzin snu każdej doby. W wieku czterech lat pięćdziesiąt procent dzieci ma regularną popołudniową drzemkę. W wieku pięciu lat nawyk ten zaczyna zanikać, ponieważ dla nich zabawa jest ciekawsza niż spanie.

Drzemki, co warto o nich wiedzieć? – sleepee.pl

Jak dziecko manifestuje frustrację i przemęczenie? Otwiera szeroko usta, prycha i sygnalizuje rączkami, że ma dość. Co to oznacza „dosyć, wystarczy”? O czym warto pamiętać? Gwałtowne przejście od rozbawienia do złości sygnalizuje, że dziecko ma dość wrażeń.

Zmęczenie i frustracja u dziecka – jakie daje nam sygnały – sleepee.pl

Noworodki i niemowlęta wymagają naszego wsparcia nie tylko przy zasypianiu, ale często również przy pozostawaniu we śnie. Poniżej przeczytacie kilka wskazówek, jak utrzymać je we śnie i samemu się wyspać.

Sen nocny – czego możemy się spodziewać – sleepee.pl

Czyli jak uspokoić malucha?

Aby zaktywizować odpowiedzialną za spokój część autonomicznego układu nerwowego dziecka, musisz najpierw uspokoić siebie.

Nie próbuj uspokajać malucha, wykonując równocześnie inną czynność. Jeżeli ma być możliwa regulacja emocji i organizmu, dziecko musi poczuć, że jego cierpienie jest jedyną sprawą zaprzątającą twój umysł.

Próbowałam już wszystkiego… Czyli jak uspokoić malucha? – sleepee.pl

Wszystko, czego maluch doświadcza w relacjach z rodzicem, kształtuje połączenia między komórkami w jego wyższych ośrodkach mózgu. Mózg ludzki jest tak zaprojektowany, że może się dostosowywać do środowiska, w jakim się znajdzie. Ta zdolność przystosowania się działa na korzyść lub niekorzyść dzieci. Szczegóły możecie wyczytać w artykule poniżej.

Tajemnice mózgu niemowląt – sleepee.pl

Istnieje wiele naukowych badań przeprowadzonych na całym świecie, które wykazało w jaki sposób stres z wczesnych lat życia może powodować trwałe, negatywne zmiany w mózgu dziecka – może wykształcić się nadreaktywny system reagowania na stres, który oddziałuje na człowieka przez całe życie. Może to oznaczać, że percepcja świata i zdarzeń będzie nasycona poczuciem zagrożenia i lęku, nawet w bezpiecznej sytuacji. Więcej przydatnej wiedzy opisałam w artykule poniżej.

Płacz niemowląt – sleepee.pl

Co warto zabrać ze sobą do szpitala, a co zostawić w domu. Jakimi kryteriami sugerować się przy wyborze akcesoriów do pielęgnacji niemowlęcia. Artykuł pomoże Wam w podejmowaniu trafnych wyborów.
Wyprawkowa lista położnej – ladnebebe.pl

źródło: www.ladnebebe.pl

Czy wyposażyć się w laktator już przed porodem? Kiedy może być Ci potrzebny po raz pierwszy. Jak przechowywać odciągnięte mleko.  Praktyczne porady w posługiwaniu się urządzeniem.
Laktator elektryczny do odciągania pokarmu matki i jego rola – Chicco.pl

Programowanie metabolizmu dziecka to okres kształtowania różnych mechanizmów regulujących funkcjonowanie organów wewnętrznych, zbyt wczesne rozszerzanie diety może zakończyć się bólami, biegunkami i alergiami. W artykule dowiesz się co jest najważniejsze w komponowaniu diety dziecka.
Co rodzice powinni wiedzieć na temat rozszerzania diety dziecka? aptekagemini.pl

źródło: www.ladnebebe.pl

Niestosowanie się do odpowiednich środków higieny powoduje, że substancje zawarte w kale zwiększają pH skóry niemowlęcia i sprzyjają działaniu czynników drażniących. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pielęgnować okolice podpieluszkowe ten poradnik jest dla Ciebie.
Poradnik o pielęgnacji okolic podpieluszkowych i łagodzeniu odparzeń – adamecum.pl

Wprowadzenie mleka modyfikowanego ze wskazań medycznych.  Jak zmienić preparat mleka modyfikowanego w żywieniu niemowlęcia, czego należy się spodziewać. Na co należy zwrócić uwagę przygotowując porcję pokarmu.
Jak wprowadzić mleko następne do diety – Enfamil Polska

 

źródło: www.ladnebebe.pl

Dla dorosłego człowieka jak i niemowlaka ważnym elementem codziennego życia jest sen. Jakie czynniki mogą wpływać negatywnie na jego jakość. Jak stworzyć maluchowi warunki sprzyjające zasypianiu. Zachęcam do zapoznania się z artykułem.
Jak zadbać o spokojny sen malucha? – ladnebebe.pl

W publikacji dowiesz się jak zmienia się ilościowe i jakościowe zapotrzebowanie noworodka na pokarm. Jak prawidłowo karmić oraz jak zadbać o higienę produktów używanych przez niemowlę.
Ile pokarmu potrzebuje noworodek? | Chicco.pl

Co maluch potrafi, jak zmienia się jego widzenie, słyszenie oraz ruch. Co sprawia mu radość i czy jest wystarczająco duże, aby bawić się w piaskownicy? Informacje znajdziecie w poniższych publikacjach.
Dziecko od 4. do 8. miesiąca | Chicco.pl
Dziecko od 8. do 12. miesiąca | Chicco.pl

źródło: www.ladnebebe.pl

Wyprawka dla dziecka… i dla mamy. Must have oczami położnej.
Webinar Facebook Chicco