Przeczytaj

 

Ciąża i poród

Po stwierdzeniu ciąży każda kobieta powinna zgłosić się do swojego lekarza ginekologa położnika w celu jej potwierdzenia i nadzorowania oraz zaplanowania opieki okołoporodowej. Już podczas pierwszej wizyty lekarz powinien założyć pacjentce kartę przebiegu ciąży. Jest to od tego momentu najważniejszy dokument dla przyszłej mamy.

 

Połóg

Masz prawo czuć się zmęczona i obolała. Twój organizm pozbywa się nadmiaru wody nagromadzonej pod koniec ciąży. Piersi stają się pełniejsze, obrzmiałe, nastawiają się na produkcję mleka. Obkurczająca się po porodzie macica może powodować dyskomfort. Możesz odczuwać ból w miejscu naciętego krocza czy rany po cesarskim cięciu.

 

Okres noworodkowy

Noworodek ma prawo do narodzin w naturalnym, kochającym i ukierunkowanym na rodzinę otoczeniu. W asyście doświadczonego, troskliwego i sumiennego zespołu położniczego. W domu lub w szpitalu najlepiej spełniającym szczególne potrzeby rodziny.

 

Karmienie piersią

Fizjologia mamy i dziecka przyciąga Was do siebie, zachęca do patrzenia na siebie, dotykania i interakcji. W dużym stopniu te zachowania są kontrolowane przez prawą półkulę mózgu. Ta sama strona mózgu jest zaangażowana w doznania i emocje.

 

Sen i rozwój niemowląt

Podobnie jak dorośli, niemowlę budzi się kilkukrotnie w ciągu nocy i jest to zjawisko naturalne. Rytm dobowy nie podlega statystykom, ale ewoluuje i zmienia się w przewidywalny sposób wraz z każdym kolejnym miesiącem życia niemowlęcia.

 

Dlaczego nie warto spowijać niemowlaka i dlaczego dziecko płacze

Część rodziców stosuje nieświadomie spowijanie, by „ułatwić” maluchom „naukę samodzielnego zasypiania”…Ale czy na pewno?
„Ludzkie niemowlęta rodzą się zdecydowanie zbyt wcześnie”. O… cały rok za wcześnie!

 

Bajka terapeutyczna przed snem

“Dobranoc mała myszko”