Muzyka w okresie prenatalnym
Ciąża, to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, ale także niezwykle trudny okres dla jej organizmu. W jej ciele jednoczasowo zachodzi wiele zmian, zarówno fizycznych, hormonalnych jak i emocjonalnych. Muzyka, której słucha przyszła mama nie tylko pozytywnie wpływa na dziecko, ale przede wszystkim na jej stan nastroju. Szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwy i spokojny maluch. Ważne jest, aby kobieta w ciąży potrafiła się odprężyć i zadbać o dobre samopoczucie. Interakcja pomiędzy mamą a dzieckiem związana z dźwiękiem i muzyką w okresie ciąży może przybierać różne formy: mówienia do dziecka na głos, słuchania muzyki, nucenia, śpiewania, gry na instrumentach.
Badania naukowe dowodzą, że stymulowanie muzyką malucha już w okresie prenatalnym ma wpływ na ogólny rozwój, ale przede wszystkim rozwój głużenia, gaworzenia, mowy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że muzyka wzmacnia rozwój zdolności twórczych i wrażliwości estetycznej. Na pewno muzyka tworzy świat przeżyć, kształtuje emocjonalność i wrażliwość. Wpływa w sposób szczególny na rozwój dzieci, które od urodzenia do 5 – 6 roku życia rozwijają się bardzo dynamicznie.
Wpływ muzyki po narodzinach dziecka
Zaraz po narodzinach noworodek wydaje swój pierwszy krzyk słysząc samego siebie, a potem swoje głużenie. Jego reakcja na bodziec słuchowy objawia się zwiększeniem napięcia całego ciała, zmianą pulsu, reakcją motoryczną w postaci wzmożonych ruchów paluszków oraz całych rączek i nóżek. A zatem człowiek już jako niemowlak reaguje na rytm całym ciałem. Aktywne uczestnictwo w kulturze muzycznej, czyli śpiewanie piosenek, gra na instrumentach itp. Udoskonala struktury w mózgu odpowiedzialne za komunikację. Przebadano przez naukowców grupę dwulatków, które od szóstego miesiąca życia prenatalnego i po urodzeniu miała częsty kontakt z muzyką. Zaobserwowano, że przy pożegnaniach częściej machała ręką oraz wskazywała przedmioty będące poza ich zasięgiem. Częściej się uśmiechała, rzadziej były rozdrażniona i łatwiej się uspokajała. Niesamowicie pozytywny wpływ muzykoterapii zaobserwowano już na oddziałach neonatologii. U noworodków z niską masą urodzeniową i wcześniaków zauważono poprawę utlenowania krwi, uspokojenie oraz związaną z nim zmniejszoną częstość akcji serca. Dzieci, którym codziennie emitowano muzykę, wykazywały większy dobowy przyrost masy ciała.
Rozwój dziecka za pomocą muzyki
Wiele obiecujący „efekt Mozarta”, który miał bezpośrednio wpływać na iloraz inteligencji stymulowanego prenatalnie muzyką niemowlęcia niestety okazał się naukowym nieporozumieniem. Co najważniejsze, o wiele większe znaczenie dla układu nerwowego dziecka ma relaksacja matki i unikanie stresu. Powoduje niszczenie części mózgu nadzorujące pamięć i emocje. Dlatego w relaksacji Mozart może być bardzo pomocny.
Przeżywające pozytywne emocje dzieci są bardziej otwarte na kontakt i potrzeby drugiego człowieka. Według fachowej literatury, dzieci umuzykalnione posiadają większe zdolności w planowaniu działań. Wykazują większą elastyczność mózgu, czyli umiejętność niezakłóconego i sprawnego funkcjonowania w dynamicznie zmieniających się warunkach.
położna Emilia Jaśniewska